A legjobb MI is elhasal a nyolcadikosok tudományvizsgáján
2016. február 18. 09:00
Egy seattle-i versenyen közel 800 mesterséges intelligencia próbálkozott az amerikai nyolcadikosok tudományvizsgájával, de mind megbukott.
2016. február 18. 09:00
p
0
0
0
Mentés
A seattle-i Washington Egyetem és a szintén seattle-i, Bill Gates egykori Microsoft-társalapító társáról elnevezett Allen Mesterséges Intelligencia Intézet nemrég tartott egy MI-versenyt. Az esemény házigazdája az egyetem és egyben az intézet ismert kutatója és neves szakember, Oren Etzioni volt.
Mintegy 800 kutatócsoport rendszerei vettek részt rajta, és azt tesztelték, hogy átmennének-e a nyolcadikos tudomány-vizsgán. Lehangoló eredmény született: a legjobbak is csak a kérdések 60 százalékát válaszolták meg.
A szervezők arra is törekedtek, hogy felmérjék az MI-k természetesnyelv-feldolgozását. Ez a terület a mély ideghálók és a mélytanulás (deep learning) elterjedésével vált különösen fontossá.
Bebizonyosodott: képtelenek emberi módon gondolkodni. Hiába használták a legmodernebb módszereket, nem sikerült abszolválniuk a feleletválasztós formájú kérdéssorokat.
„A természetesnyelv-feldolgozás, következtetés, érvelés, tudományos szövegkönyvek megértése egy sereg nehezebb kihívást jelent. A korrekt válaszokhoz rengeteg érvelés kell” – magyarázza Etzioni.
Szerinte bizonytalan, hogy a csúcskutatókkal dolgozó Google MI-jei a többieknél jobban teljesítenének, vagy sem. A cég legújabb fejlesztéseinek egyike az élet értelméről vitázó csevegőbot (chatbot).
„A legtöbb versenyben a győztes modellek nagyon speciálisan kapcsolódnak a teszt adatsorához, és így az sem biztos, hogy az ugyanazon a területen dolgozó cégeknek jelentős előnye lenne” – jelentette ki Chaim Linhart izraeli kutató.
A Samsung bejelentette, hogy az év első felében piacra dobja régóta várt mesterséges intelligenciával (MI-vel) felszerelt robotját, a Ballie-t. A guruló robotasszisztens egyesíti magában a mesterséges intelligencia, az okosotthon-vezérlés és a hordozható projektor funkcióit. A CES 2025 technológiai kiállításon bemutatott eszköz jelentős előrelépést mutat a 2020-as koncepcióhoz képest
A mesterséges intelligencia megjelenése a hadviselésben radikálisan formálja át a modern háborúk arculatát. Az autonóm fegyverek fejlesztése komoly etikai kérdéseket vet fel, miközben a nagyhatalmak versenyfutása már elkezdődött.
Európa komoly lemaradással küzd a félvezetők gyártása terén, pedig a mesterséges intelligencia 2030-ra akár 600 milliárd dollárral járulhat hozzá a kontinens gazdaságához. Az USA és Kína technológiai dominanciája arra ösztönzi az európai ágazatot, hogy többet fektessenek be az MI-értéklánc egyes területeibe.
Volt arra példa, hogy a vásárlókat annyira hidegen hagyta az életmentés, hogy többen átléptek a betegen, és még az életmentők felszerelésébe is belerúgtak.
Amikor már azt hittük, hogy elolvastuk 2024 legjobb képregényeit, akkor akadt a kezünkbe a Vörös Superman, ami könnyedén maga mögé utasítja a legtöbb tavalyi kötetet.
p
1
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!